Rosens historie

Haveforeningen Rosen v. Gl. Køge Landevej

Haveforeningen Rosen blev stiftet den 23. september 1915.
Det fremgår af foreningens love, der blev vedtaget på den stiftende generalforsamling den 8. april 1948, da Rosen flyttede til Park Alle nr. 2 i Brøndbyøster.

Ved foreningens start i 1915 lå Haveforeningen Rosen ved Gl. Køgevej, på matr. no. 2C Valby og matr. no. 27 Vigerslev, som var et område overfor Flaskekroen, der hvor Hvidovre rutebil fik garage senere.

Det var især folk fra Vesterbro, som fik have. Mange fik bygget sommerhuse, men det var ikke paladser, der blev opført. Husene blev lavet af gamle sildekasser og andre anvendelige genbrugsmaterialer, med bølgeblik på tagene.

Haveforeningen Rosen lå ikke så langt fra Kalvebod Strand, så om sommeren gik både børn og voksne ud for at bade der. Det var ikke den bedste badestrand og heller ikke det reneste badevand, men der var ikke noget forbud mod at bade.

Som nærmeste naboer til Haveforeningen Rosen lå haveforeningerne Gyldenro, Solhøj og Strandhaven.